Miód z Ostropestu

Ostropest plamisty (Silybum marianum) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych.
Pochodzi z obszarutalerz_witamin_miody_koniczynowy śródziemnomorskiego: Europa Południowa, Egipt, Izrael, Turcja. Jest rośliną jednoroczną, swoim wyglądem bardzo podobna do ostów. Osiąga do 2m wysokości. Liście szerokoeliptyczne lub odwrotnie jajowate, brzegi mają silnie kolczaste. Kwiaty o purpurowej barwie zebrane w duże koszyczki (4-5 cm długości) wyrastające na szczycie łodyg, okryte grubymi, skórzastymi i odgiętymi kolcami.
W fazie kwitnienia ostropest jest licznie odwiedzany przez owady, w tym także przez pszczołę miodną. Według pszczelarzy, gatunek ten można zaliczyć do pożytków o dość dużej wydajności, bo z jednego hektara plantacji można w ciągu roku uzyskać około 200 kg miodu.
BARWA
Kolor miodu jasny, piaskowo-żółty, można zauważyć podobieństwa z miodem malinowym. Wraz z krystalizacją miód nabiera jaśniejszego, kremowego kolorytu, zaczyna przypominać miód gryczany.
SMAK i AROMAT
W smaku kwiatowy, z lekką, ledwo zauważalną goryczką na finiszu. Słodycz umiarkowana, niezbyt intensywna, spodoba się każdemu kto lubi miody lekkie, aromatyczne, z nutą ziołową, ale nie słodkie.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE
Owoce jako surowiec lekarski, zawierają do 2-3% sylimaryny (silny przeciwutleniacz, który stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne), z którego wytwarza się m.in. lek Sylimarol (w postaci pastylek). Lek ten ma zastosowanie zarówno profilaktyczne (np. podaje się go ludziom pracującym w oparach substancji chemicznych i napromieniowaniu), jak i lecznicze – przy marskości wątroby, stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce, w trakcie leczenia nowotworów. Jest nieszkodliwy nawet dla kobiet ciężarnych i karmiących.
Ostropest wpływa na proces usuwania substancji szkodliwych dla organizmu, pomaga w regeneracji zniszczonych komórek czy też w procesie tworzenia nowych. Działa oczyszczająco, sukcesywnie usuwając płyn z jamy otrzewnej, a także ochronnie na tętnice – pomaga w regeneracji komórek tętnicowych upośledzonych zwyrodnieniami miażdżycowymi.